x

Mardin 6-8 Mart/28-30 Mart/17-19 Nisan/8-10 Mayıs

Yapılmayanı yapmak , gidilmez denilene gitmek bizim işimiz.....Mardin maceralarımız başlıyor

 • Tur Kodu:

  MER145

 • Gün ve Gece Bilgisi:

 • Gezilecek Yerler:

  Mardin, Midyat, , Diyarbakir

 • Ücret:

  ₺1500 - *Yurt dışı tur fiyatlarımız günlük döviz kurlarına göre değişiklik gösterebilir.

Tur Programı

1. Gün

Siz değerli konuklarımızla saat 05.00’da Adnan Menderes Havalimanında buluşuyoruz. Sunexpress Havayollarına ait 6.00 Diyarbakır uçağındaki yerlerimizi aldıktan sonra saat 8.00’da Diyarbakır havaalanında bizi bekleyen rehber ve aracımızla buluşuyoruz.  Diyarbakır’da bulunan en eski tarihi değerlerimizden olan Ulu Cami’yi ziyaret ediyoruz. Ulu Camii’nin avluya bakan cephelerinde farklı dönemlere ait mimari bezemeler, kabartmalar ve yazıtları görüyor ve rehberimizden bilgiler öğreniyoruz. Avlu içerisinde 800 yıldan fazla geçmişi olan güneş saatini inceliyoruz. Daha sonra 3. Osmanlı Valisi Vezir zade Hasan Paşa tarafından yaptırılan Hasan Paşa Hanı’na gidiyoruz. Burada dileyen misafirlerimiz öğlen kahvesini tarihi atmosferde yudumlayabilir, dileyen misafirlerimiz de alışveriş yapabilirler.

Mardin  şehrinin simgesi olan ve pratik bir yöntemle bir üst sokağa geçmeyi sağlayan Abbara geçitleri ile adeta bir zaman tüneline giriyoruz. “Halkım bu tünellere abbara diyor; karanlık, oyuk, geçit anlamında. Ben Mardin'im. Abbaralar kan dolaşımındaki damarların sokak geçitleri. Ben Abbarayım, Savur Kapısına inen. Ben Norman’ı şehre girmekten belki de alıkoyanlardanım.'' diyor meçhul bir ozanımız. Midyat’ın tarihi sokaklarından yaya olarak yürüyüp bir çok filme ve diziye ev sahipliği yapan ve bugün Devlet konuk evi olarak hizmet veren yapıyı geziyoruz. Midyat sokaklarında dolaşıp Gümüşçüler Çarşısını ve Galuşka Hanı’nı dolaşırken bize ikram edilen mırralardan yudumlayıp Midyat halkıyla sohbet ediyoruz. Devamında Midyat’ın en önemli tarihi yapıtlarından olan Deyrülumur (Mor Gabriel) manastırına geçiyoruz Midyat ilçesinin 18 km doğusunda olan manastır Süryani kadim cemaatinin en önemli ve büyük yapıtlarından olup, yüksekçe bir tepede 397 yılında inşa edilmiştir. Deyrülumur manastırını gezdikten sonra tekrar yola koyuluyoruz. Midyat gezimizi tamamladıktan sonra otelimize dinlenmeye geçiyoruz. Akşam Yemeği için alternatifleri birlikte değerlendiriyoruz. Konaklama otelimizde.

2.Gün

Sabah otelimizde alacağımız güzel bir kahvaltının ardından ilk durağımız Mor Behram (kırklar) kilisesi. 569 yılında yapılan kilise bugün Mardin metropolitlik görevini de sürdürmektedir. Kiliseyi dolaştıktan sonra gezimizin daha verimli geçebilmesi ve siz değerli misafirlerimizin Mardin’i daha yakından tanıması ve yaşaması için yolumuza yaya olarak devam ediyoruz. Sokkul bakara çarşısından yaya bir şekilde Mardin halkının alışverişlerini yaptığı çarşılardan geçerek Ulu camiye varıyoruz mimarı yapısı ile kent merkezinin en önemli yapıtlarından olan camiyi farklı kılan bir özelliği de Hz. Muhammed’e ait sakalı şerifinin bulunmasıdır. Oradan da ayrıldıktan sonra kendimizi aşağı bırakarak ana caddeden şu anda Mardin PTT si olarak çalışan birçok filme ve diziye ev sahipliği yapmış mükemmel mimari yapısı ile PTT binasını geziyoruz. Hemen PTT binası karşında bulunan Şehidiyle camisine geçiyoruz. Öğlen yemeğimizi Mardin'in meşhur kebapçısı RIDO'da alıyoruz. Yemek sonrası aracımızla Mardin'in en önemli yapıtlarından olan Kasimiye medresesine geçiyoruz. Daha sonra bütün dünyadaki Süryani halkının merkezi konumunda olan Mardin’in 3 km doğusunda bulunan yukarı Mezopotamya’ya bakan yamaçlarda kurulmuş Dayrülzafaran manastırını geziyoruz. Akşam Yemeği için alternatifleri birlikte değerlendiriyoruz. Bizim tavsiyemiz birbirinden güzel ve yöresel yemekleriyle ve aynı zamanda bir Show edasında yapılan sunumlarıyla Cerciş Murat Han Konağı olacaktır. Konaklama otelimizde.

3.GÜN

Sabah otelimizde kahvaltımızı yaptıktan sonra 2500 yıllık geçmişiyle muhteşem yapıların bulunduğu antik kent Dara’ya hareket ediyoruz. Burada göreceklerimiz arasında Pers İmparatorluğunun büyük kralı Darius’un evini ziyaret ediyoruz. Sonrasında tarihi Kral yolunda kısa bir keşif gezisine çıkıyoruz. Ardından minyatür Mardin olarak adlandırılan Savur’a geçiyoruz. Buradaki panoramik gezimizi tamamladıktan sonra muhtar İlyas Amcamızın köyü olan en eski Süryani köylerinden Kıllıt’a geçiyoruz. Günümüzde sadece 10 hanesi kalan Köyün muhtarı İlyas amca adeta canlı bir tarih ansiklopedisi gibidir. Köyün kilise papazı yine İlyas Amcanın oğludur. Köy meydanında doyumsuz bir sohbetten uzaklaşabilenler köyü gezebilir, fotoğraflarını çekebilir..Daha sonra 22:40da kalkacak olan İzmir uçağımızdaki yerlerimizi almak için Diyarbakır  Havalimanına geçiyoruz. İzmir havalimanından siz değerli misafirlerimizle ayrılırken sizi Alsancak’taki Gezi Evimizde bir fincan kahve içerken hoş anıları ve fotoğrafları paylaşmaya davet ettiğimizi tekrar hatırlatıp bizimle birlikte Mardin’de olduğunuz için teşekkür ediyoruz.

Hizmetler

 • 2 gece Otelimizde kahvaltı dahil konaklama
 • Bölgedeki tüm ulaşımlar
 • Havaalanı transferleri
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Meristur Profesyonel Rehberlik hizmeti
 • Türsab Zorunlu Seyahat Sigortası

Ekstra Hizmetler

• Öğle ve Akşam yemekleri ve yemeklerde alınan meşrubat ve alkollü – alkolsüz içecekler

• Otelde mini bar tüketimi ve gezi esnasında yapılan kişisel harcamalar

• Müze ve Örenyerleri girişleri

•İzmir-Diyarbakır gidiş dönüş bileti

 • Turumuz İzmir dışından gelen misafirlerimize de açıktır.

• Mardin Gezimiz 8 kişi ve üstü gruplara diledikleri tarihlerde yapılabilir.

• 8 kişi ve üstü gruplara özel indirimler uygulanmaktadır.

• Charter uçuşları ile ilgili tüm düzenlemeler uluslararası havacılık kurallarına tabii olduğundan Varşova Konvansiyonu havayolları ile bu uçuşlarda her türlü saat değişikliği yapılabilinir. Hareket saati garanti edilemez. Taşıyıcı, biletlerde gösterilen duraklama yerlerini değiştirebilir. Veya duraklama yapmayabilir. Uçuş saatleri 48 saat önce kesinleştiğinden satış sırasında belirtilen saatler muhtemel saatler olup, bu konulardaki değişiklikler nedeniyle Meris tur sorumlu tutulamaz. Bu sebeple yapılacak iptal ve iade talepleri de kabul edilemez. Uçak biletleri tamamen misafirin sorumluluğundadır. MERİSTUR mesleki hertür yardımı misafirlerine sağlayacaktır.

• Rehberimiz (hava ve ulaşım şartlarına, grubun arzusuna göre) belirtilen programın tamamını uygulamak kaydıyla sıralamada değişiklik yapabilme hakkına sahiptir

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.