x

Sakız Adası Mostra Karnavalı 29 Şubat/ 1 Mart

Yunanistan'ın Kuzey Doğu Ege adaları arasında yer alan, Çeşme yarımadasının tam karşısında bulunan, Homeros' un adası SAKIZ ADASI, Fenikelilerden gelen orijinal adıyla Chios Adası’nın en önemli karnavallarından Thymiana Köyü’ndeki MOSTRA KARNAVALINA gidiyoruz. Ada halkının üç ay önceden hazırlanmaya başladığı bu festivalde, size keyif alacağınız bir program hazırladık.

 • Tur Kodu:

  MER133

 • Gün ve Gece Bilgisi:

  1 Gece/2 Gün

 • Gezilecek Yerler:

  SAKIZ

 • Ücret:

  - €149 *Yurt dışı tur fiyatlarımız günlük döviz kurlarına göre değişiklik gösterebilir.

Tur Programı

1. GÜN

Mostra karnavalı turu için Cumartesi sabahı saat 08:00 da Çeşme gümrük limanı girişindeki  işlemlerimizi yapıyoruz. Pasaport kontrolünün ardından Ege’nin maviliklerinde hızlı feribot ile 30 dakika sürecek keyifli yolculuğumuz başlıyor. Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından valizlerimizi otobüsün bagajına yerleştiriyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur ARMOLİA köyü. Burada adaya da ismini veren meşhur Damla sakızı ağaçlarını yakından tanıyacak ve doğanın bu mucizesi hakkında ki çok ilginç bilgileri rehberimizden dinleyeceğiz. Ardından meşhur seramik atölyelerin birini ziyaret etmek için küçük bir mola.

Bir sonraki durağımız Sakız Adası’ndaki bir çok ortaçağdan kalma kale-köy arasında mimari yapısını günümüze kadar en güzel korumuş olan MESTA. Bizleri inşa edildiği dönem 13. Yüzyıla zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Labirent gibi ara sokaklarından ilerleyerek köyün merkezindeki meydanına ulaşıyor ve ihtiyaç molası veriyoruz. Bu molamız süresince isteyen misafirlerimiz adanın doğal dondurmalarının, isteyenler Yunanlıların meşhur kahvesi Frappenin, isteyenlerde Yunanistan’ın sadece Sakız Adası’nda üretilen İncir Rakısının (Suma) tadına bakabilir. Taksiarchis kilisesini ziyaretinin ardından köyden ayrılıyoruz.

Sıradaki köyümüz evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi bulunmayan PYRGİ. Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan bu teknik hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bize aktarıyor. Kristof Kolomb’un Sakız Adası’nda kaldığı evi de gördükten sonra (her ne kadar bir çok kişi rivayet dese de köyde yaşayanları nerdeyse yarısının soyadı Kolombos :) öğlen yemeği için hareket ediyoruz. Deniz kenarında lezzetli bir tavernada öğlen yemeğinin ardından dinlenmek ve akşam yapılacak eğlenceye enerji toplamak için otelimize doğru hareket ediyoruz.

Daha sonra belirleyeceğimiz saatte otel lobisinde buluşup Canlı Yunan müziği, limitsiz uzo ve şarap eşliğinde akşam yemeğimizi yiyeceğimiz tavernaya gidiyoruz. İsteyen misafirlerimiz sabahın erken saatlerine kadar sirtaki yapıp tabak kırmaya devam edebilir.

2.GÜN

Sabah kahvaltının ardından otobüsteki yerimizi alıyor  karnaval etkinlikleri ve yürüyüşünü izlemek için adaya özgü kızıl taşlarla yapılmış evleriyle ünlü THYMİANA köyüne hareket ediyoruz. MOSTRA karnavalının tam olarak ne zaman başladığı bilinmese de kökleri ortaçağda yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Çağlar boyunca korsanlar Damla Sakızı ve zenginliklerinden dolayı adayı yağmalamıştır. Yine bir gün ada halkı eğlenceye dalmışken gözcüler yaklaşmakta olan korsanları haber verirler. Eğlencenin coşkusuyla tüm köy halkı sahile doğru koşar ve korsanlara tuzak kurarlar. Şiddetli geçen çatışmanın ardından da korsanların saldırısını geri püskürtür, ele geçirdiklerinde köy meydanında asarlar. Bu zafer anısına da her sene festival ayının son Pazar günü ‘talimi’ adı verilen kılıç oyunlarıyla ve özel kıyafetleriyle bu savaşı canlandırırlar.

Öğlen yemeğimiz içinde serbest zamanımız bu karnavalın yapıldığı köyde olacak. Ardından limana doğru hareket ediyoruz. Pasaport kontrolünün ardından sizleri adadan güzel hatıralarla uğurluyoruz. Sizlerden ayrılırken Alsancak’taki Gezi Evimizde bir fincan kahve içerken hoş anıları paylaşmaya davet ettiğimizi tekrar hatırlatırız.

 

 

Hizmetler

o 3* veya 4* 1 Gece Otel Konaklama (Kahvaltı Dahil)

o Feribotla Sakız Adası yolculugu

o Sakız Adası Güney Ada Turu

 

Ekstra Hizmetler

o Vize Ücreti

o İzmir- Çeşme - İzmir transfer

o Yurtdışı Çıkış Harcı

o Yunan Taverna Gecesi (Sınırsız Yerli İçki Dahil)

*Fiyatlarimiz iki kisilik odalarda kisi basi fiyatlardir.Tek kisilik odalar icin fiyat farki alinir.

NOTLAR;

Transfer Talep olursa ve yeterli sayı bulunursa açılacaktır.

2 Gece konaklama yapmak isteyen misafirlerimiz için kişi başı ücret farkı 45€

4 yaş çocuklar(ek yatak yok ise) ücretsiz, 4-12 yaş çocuklar % 50 indirimlidir.

MERİSTUR gerekli gördüğü durumlarda (tüm programı uygulamak şartıyla) programın akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Pasaportunda KKTC'ye giriş damgası olanlar Yunanistan' a giriş yapamazlar.

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.