x

SELANİK GEZİSİ 22-27 MAYIS

Birçok özelliği ile İzmir’in ikizi olarak anılan Yunanistan’in ikinci büyük şehri..Atamızın neden İzmir’i bu kadar çok sevdiğini kendi evini ve şehrini gezdiğinde daha iyi anlayacağız...

 • Tur Kodu:

  MER141

 • Gün ve Gece Bilgisi:

  5 Gece,6 Gün

 • Gezilecek Yerler:

  Edirne,Selanik,Kavala,Chaldiki,Yanya,Sivota,Parga

 • Ücret:

  - €750 *Yurt dışı tur fiyatlarımız günlük döviz kurlarına göre değişiklik gösterebilir.

Tur Programı

1. GÜN

Sabah saat 6.00’da belirlediğimiz noktada buluşuyoruz. Yolda alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Altınoluk üzerinden, muhteşem deniz manzarası ve zeytinliklerin içinden, Çanakkale Savaşı ile dünya tarihine damgasını vuran, güzel şehrimiz, Çanakkale’ yi takiben Lâpseki’ye ulaşıyoruz. Buradan, feribotla Gelibolu’ya geçiyoruz. Keşan üzerinden dünyanın en uzun taş köprüsü olan, II. Murat tarafından yaptırılan Uzunköprü’den ilerleyerek, yıllar boyu Osmanlı’ya başkentlik yapmış, 18. yüzyılda ise Avrupa'nın en büyük yedi şehrinden biri olan Edirne’ye varıyoruz. Camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle kültürel mirasın en yoğun hissedildiği Edirne'de; II. Balkan savaşları sırasında Edirne savunmasının yapıldığı askeri mimari örneği Bucuktepe Tabyası'nda; Şükrü Paşa Anıtı ve Balkan Savaşı Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ardından, 3 Şerefeli Camii, Saat Kulesi (MAKEDONYA KULESİ) Hadrianpolis’i çevreleyen surları (Ulu Cami), Mimar Sinan ‘ın 80 yaşında yarattığı Selimiye Camii,  Rüstem Paşa Kervansarayı’nı gördükten sonra, akşam yemeğimizi, yöresel yemeklerinden oluşan menü ile Edirne’de Restaurant’ta alıyoruz. Dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz

2.GÜN

Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından, çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Ve bizi bekleyen özel aracımız ile sınıra doğru yola çıkıyoruz. Sınırda çıkış ve gümrük işlemlerini yaptıktan sonra İpsala sınır kapısından Yunanistan’a giriş yapıyoruz. Yunanistan sınırında da işlemlerimizi tamamladıktan sonra Selanik’e doğru harekete geçiyoruz. Kavala’da kısa bir mola verdikten sonra Yunanistan’ın en canlı ve İkinci büyük şehri olan Selanik’e varıyoruz. Şehir turumuza başlarken Selanik’in çağlar boyunca Bizans İmparatorluğunun ve daha sonra Osmanlı imparatorluğu hükümdarlığı altında, Istanbuldan sonra ikinci en önemli şehri olduğunu hatırlatıyoruz.  Benzersiz güzellikteki anıtlarla, eski Bizans kiliseleriyle ve tarihi eserleriyle Avrupa Müze Konseyinin 2005 yılındaki Ödülünü alan Selanik, kendisini keşfetmemizi bekliyor. Muhteşem turumuz en unutulmaz ve önemli yerleri kapsamına alarak şehrin simgesi olan Beyaz Kuleden başlıyor. Sonrasında döner kule ve fuar meydani var. Eski surları da ziyaret ettikten sonra Yunanistan’ın en büyük katedrali olan Aya Dimitrios kilisesi durağımız olacak. Cafe ve restoranlarıyla ünlü İzmir’e benzeyen Kordon boyu geziyoruz.

Serbest zamanımızdan sonra otelimizde odalarımıza yerleşip dinleniyoruz. Akşam yemeğimizi canlı Yunan müziği esliğinde geleneksel bir tavernada alabiliriz.

Geceleme otelimizde.

 

3.GÜN

Güne bizler için Selanik’in en önemlisi Atatürk’ümüzün evi ile başlıyoruz. Atamıza saygımızı sunup duygu yoğunluğumuzu kendimizi yollara vurarak bastırıyoruz. Yunanistan’ın en meşhur kıyılarından biri olan Chalkıdıkı’ye varıyoruz. Dileyenler denize giriyor, dileyenler deniz ürünleri olan restoranlardan birinde günün keyfini çıkarıyor. 

Geceleme otelimizde.

4.GÜN

Sabah kahvaltısı ve otel işlemlerinden sonra Ioannina (Yanya) şehri  bugünkü hedefimizi oluşturuyor. Epirus bölgesinin başkenti olan şehir Yunanistan’ın en eski kehanet bölgesi  Dodoniye  ait tarihi bulgularla dolu muhteşem bir arkeolojik müzeye sahiptir.

Tarihi açık Tiyatro eskiden zamanımıza kalmış en güzel anıtlardan biridir. Loannina şehrinin diğer bir özelliği Pamvotida gölüdür.

Gölün ortasında çok şirin ve küçük bir adada Kavalali Mehmet Ali Paşanın kaldığı ev ziyaretçilerin gözdelerindendir.

Aynı zamanda adada geleneksel gümüş isletme ve satış imalathaneleri bulunmaktadır. . Göreceğimiz anıtların arasında Yanya kalesi, Ali Pasa camisi, Osmanlı kütüphanesi ve Fethiye camisi bulunmaktadır. Çok ünlü Perama mağarasını ziyaret ettikten sonra otelimizde konaklıyoruz.

 

5.GÜN

Sabah kahvaltısından sonra bugünkü unutulmaz gezimizi Sivota bölgesindeki inanılmaz güzellikteki küçük balıkçı köyleri ve muhteşem plajları ile başlıyoruz.

İkinci durağımız kuzeybatı Yunanistan' da ki en güzel ve kozmopolit yerlerden biri olan Parga. Bu şehrin tarihini, doğal güzelliklerini ve misafirperverliğini tanıma fırsatı bulacağız.

Panagia adındaki küçük ada, dar Arnavut kaldırımlı sokaklar, geleneksel çiçekleri ile süslü mahalleleri şehre değişik bir renk verir. Parga kenti ender bir güzelliğe sahiptir ve amfitiyatrik bir yerleşim şekline sahiptir. Yaz tatili için Yunanistan'ın en popüler yerlerinden biridir. Şehir Venedik Kalesi'nin kenarında inşa edilmiş ve açıkça İyon mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Akşam otelimize dönüş. Serbest zaman ve geceleme otelimizde.

6.GÜN

Sabah kahvaltısından ve otel işlemlerinden sonra Yunanistan’ın Kapadokyası olarak bilinen Kalambaka’ya varıyoruz. Meteora, Kapadokya’yı andıran dev kayalardan oluşan tarihi bir yer olarak bilinmektedir. Bu muhteşem jeolojil fenomeninin bir özelliği, bu kayaların üzerinde Bizans sanatıyla donatılmış Manastırların barınmasıdır. Bu manastırların diğer özelliği sanki gökyüzünden sarkan binalara benzemesidir. Manastır ziyaretinden sonra Selanik, Kavala, Xanthi (Iskece), Komotini (Gumulcine), Alexandroupolis (Dedeagac) üzerinden İpsala sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapıp akşam geç saatlerde turumuzu noktalıyoruz. Bir sonraki gezimizin planlamak için hepinizi ofisimizde kahve keyfine davet edip, sizlerden ayrılıyoruz.

Hizmetler

 • 5 gece 3*yıldızlı otellerde Oda Kahvaltı Konaklama
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Zorunlu yerel rehberlik hizmeti
 • Konforlu araç ile seyahat
 • Konaklama ve Şehir vergileri

Ekstra Hizmetler

 • Yurtdışı çıkış harçları
 • Öğle ve Akşam Yemekleri
 • Müze ve Ören yerleri girişleri
 • Taverna Canlı Müzik Eşliğinde
 • Otellerde yapacağınız mini bar, pay tv vb. harcamalar
 • Tur sırasında alınan su ve içecekler 
 • Tur sırasınca yapacağınız kişisel harcamalar
 • 65 yaş üstü Zorunlu seyahat ve sağlık sigortası

* ile işaretlenmiş alanlar zorunludur.